Kolajen Tipleri

Posted by mayacms 26/09/2018 0 Yorumlar

 

Vücudun bağ yapısını oluşturan ana madde protein maddesidir. Proteinin vücutta bulunduğu yerler; kornea, sindirim sistemi, kıkırdak, kemikler, kıkırdak yapısı, omurlar arası diskler de bulunmaktadır.

 

Fibriller, bazı organların basınç veya kuvvetle organ hacminde tekrar daralma ve genişleme sağlayan esnek yapıya sahip dokulardır. Mesane, akciğer, damar etrafı, mide hatta ses telleri ve ligament gibi yapıların gerilmesine karşı koruyucu nitelikler taşıyan fibrillerdir. Kendi uzunluklarından 2 katı kadar uzunluğa ulaşabilmektedirler. Fibroplast, diğer fibriller üzerinde ve düz yapıdaki kas hücrelerinde üreyebilirler.

Kolajenler fibrillere oranla çok daha ince yapıya sahiptirler. Kolajenler de bantlaşma veya çizgilenmelerin görülmesi ihtimali neredeyse 0’dır. Fibriller alt bölümlerden oluşmazlar fakat homojen bir görünümleri bulunur. Elastik olan fibriller ise kendi içinde 2 ye ayrılırlar; Elastin ve Fibrilin olmak üzere.

 

Kolajen yapıdaki fibriller, bağ dokularının bütün çeşitlerinde değişiklik gösterecek miktarlarda yer alırlar. Kolajenden üretilmiş fibrillerdir. En çok sentezlenen organı ise fibroplastlardır. Ayrıca, osteoplastlar tarafından da sentezlenebilmektedir. Belli uzunluklara sahip değildirler bu sebep ile gerilme ya da çekilme gibi durumlara karşı dayanıklılıkları güçlüdür.  Kemikler, diş yapısı ve deri üzerinde bulunmaktadır.

 

 Tip 1 kolajen; İnsan vücudu üzerinde en çok bulunan kolajen tipi tip 1 kolajenlerdir. Toplam sayının % 30’u kadarını tip 1kolajenler oluşturur. Tip 1 kolajenin sentezleyicisi, Osteoblas, odonto blastlardır. Bulunma alanı genellikle kemikler ve tendonlar olarak bilinmektedir.

 

Tip 2 kolajen; kondroblastlar tarafından sentezlenmektedir. Tip 2 kolajenler, kıkırdak dokuya özgü olan kolajen tipleridir.

Tip 3 kolajen yapısı ise embriyonal safhada pek çok tabska bulunmaktayken gelişme esnasında kolajen 3 tip, tip 1 kolajene dönüşmektedir. Tip 1 kolajen yapısı fibroplastlar tarafından sentezlenme göstermektedir. Ergin döneme erişen kolajen tipleri fibroplastlar da sentezlenme sonrası kan damarlarında ve bağırsakların duvarlarında bulunma göstermektedir.

Tip 4 kolajen türü ise bazal lamina yapısı elemanı olarak bilinir. Tip 4 kolajen türü, epitel ve endotel hücreleri tarafından sentezlenmektedir.

Tip 5 kolajen tipinin hangi bölüm tarafından üretildiği bilinmemekle birlikte, embriyonik zar ve kan damarları genel yaşama alanları arasında sayılır. 

 

Bilimsel gerçeklere göre, vücut üzerinde tam 16 tip te kolajen bulunmaktadır. Kolajenler bilindiği üzere vücutta en fazla miktarda bulunan protein yapılarının gene adlarıdır.

 

Tip 1 kolajenler, kaslar, tendonlari kemik ve kas yapılarında kan damarları ve deri bölümünde bulunmaktadır. Kolajenler ölü cilt hücrelerinin yerini doldururlar. Kolajenlerin cilde verdiği sağlamlık ve esneklik de bu açıdan gelmektedir. Eklemler ve tendonlar basit tabiri ile yapıştırıcı olarak anlatılabilmektedirler. 

 

Kolajen kaybeden ciltler yaşlı ve yorgun bir görünümle kendilerini belli eder ayrıca kas eklem ağrıları, saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları da diğer belirtiler arasında yer alır.

 

Kolajenler, metobolizmayı güçlendirir bunun yanı sıra enerji üretimini sağlar, destekler ve kas kütlesini geliştirir. 

Tip 1 kolajen yapısı itibari ile, fibriller özelliğe sahip olduğu için gerilir niteliktedir.

İnce çizgilerin ve kırışıklıkların en aza indirilmesi için tip 1 kolajen takviyesinden yararlanılabilir.

Esnekliği geliştirir.

Kemiklerin matrisini desteklerken kemik yoğunluğunu koruma görevini de üstlenir.

Kemik yapısının % 36’ sı tip 3 ve tip 1 kolajenlerden oluşur.

Hasarlı ve kırılgan tırnak yapısı üzerinde büyük destekleyicidir.

Saç yapısını da güçlendirir.

Kan dolaşımını artırmakta da etkindir.

Tip 1 kolajenler, beden uyku halinde iken glisin üretimini teşvik ederek yağ yakımına katkı sağlar.  Ayrıca, tip 1 kolajeni cildin nem oranını da %28 düzeyde artırır.

Kırışıklık oluşumunu %26 ya kadar azatır.

 

Cildin esneklik kazanmasını destekler. Kolajen 1 maddesinin bulunduğu besinler, kırmızı et, hindi, soya, erik, koyu renkli yeşil sebzeler, turna ve somon balığı, C vitamini ve A vitamini içerikli besinler, kaju, ceviz, badem, avakado yağı v.b türden gıdalarda bulunmaktadır.

 

Kolajen oluşumunu destekler nitelik taşıyan besinler; yumurta akları, soya, lahana, peynir yaban mersini, kiraz ve ahududu kara böğürtlen, C vitamini, çilek, brokoli, biber, kırmızı et ve bazı içme sularının içinde kısacası bütün hayvansal içerikli gıdalar da ve bitkisel yapıdaki gıdaların içeriğinde bulunmaktadır.

 

Kolajenler, yapıları itibari ile sert ve çözünemez liflerden oluşurlar. Piyasada kolajen satışının sunumu bireylerin ihtiyaç oranlarına ve kullanımına özel olarak sunulmaktadır. Bu sebeple, kolajenler serum, hap, maske, likit kolajen gibi gruplar halinde üretilip tüketicinin ilgisine sunulmuştur.

 

Sıvı kolajenlerin içeriği genel olarak sığır ve balık kolajenidir. Kullanım öncesi her üründe olduğu gibi bazı kurallara dikkat etmek hususunda dikkat etmek gerekmektedir. 18 yaş altı bireylerin sıvı kolajen kullanımları uygun değildir ki, özel bir durum yoksa gereği de yoktur. Zira o yaş düzeyindeki bireylerin vücutları kendi kolajenini üretebilmektedir.

Hamile ve emzirme döneminde olan bayanlarında kullanımı uygun değildir.

 

Alerjjen riskine karşı da yine dikkatli olmak gerekmektedir. Onun dışında likit kolajen tipi kolajenlerin kullanımının hiçbir yan etkisi yoktur. İlaç sınıfına giren bir ürün tipi değildir. Sadece gıda takviyesi olarak adlandırılabilir.